TAHITI-BORA-BORA- květen 2019

06.05.2019

Zájezd skončil. Podívejte se, co vše jsme na tomto zájezdu viděli. Další termín zájezdu květen 2020


18. 5. 2019 MARKÉZY

Odlétáme z Markéz zpět na Tahiti a ani se nám z tohoto zeleného ráje nechce.🌴🌴🌴Bylo pěkné si projet Markézy pronajatými džípy a vše dokonale poznat. Na Tahiti, v hlavní městě Francouzské Polynésie Papeete se člověk po návštěvě Markéz cítí, jako by přijel do velkoměsta. Přitom Papeete má 27.000 obyvatel a celá Polynésie jen 280.000 obyvatel. A protože je pátek večer, město ožívá. Všude je čilý ruch. Tahiťané opravdu umí o víkendu žít. My máme namířeno na trhy Roulletes, kde se opět přejídáme čerstvou výbornou grilovanou rybou a francouzskými bramborami 🍽🐟. 

17. 5. 2019 MARKÉZY

Markézy jsou jiné než zbytek Francouzské Polynésie. Na letišti na nás čekají 3 vypůjčené Toyoty Hilux. Příjemné je už samotné zapůjčení aut. Se slovy "hoši, klíčky máte v zapalování" jsou auta vypůjčena. Žádná smlouva, žádná kontrola pasu ani řidičského průkazu, ani složení zálohy. Nic.😊Auta jsou prostě zapůjčená a my v klidu můžeme přejet celý hornatý ostrov směrem do hlavního města Taiohae. Je to tedy spíše hlavní vesnice než hlavní město. 😁

Začíná pršet. Vyjíždíme přes první sedlo. Prší a je mlha. Je moc pěkné a příjemné, že nás v hotelu vítají květinovými věnci. Hned další ráno vyjíždíme  na sever ostrova. Pršelo, vlastně lilo celou noc. Vše je mokré a zablácené, ale o to více zelené. První polovinu cesty stavíme jen nan fotografie, ale nevadí, že prší, protože příroda je tu neskutečně krásná a divoká a díky dešti a zatažené obloze je magická. Přes dvě sedla a dva vrcholy dojíždíme do vesnice Hiteheu na severní straně ostrova. Těsně před Tikehau navštěvujeme největší rituální místo na Markézách. Jsou to zrekonstruované chrámy, posvátné plošiny Ahu i sochy Tiky. Pokračujeme do vesnice Aakapa a tady začíná konečně dobrodružství. Panelová a asfaltová silnice mizí. Po rozbahněné cestě plné kaluží a zatáček o 180, po cestě nádherných výhledů, divokých sjezdů a výjezdů přijíždíme na pláž. Je tu nádherně. Stranou od turistické Francouzské Polynésie Markézy jsou místem klidu. Potkáváme se jen s místními.

A konečně vylézá i sluníčko. Tato pláž je úžasná. Dalo by se tu být celou věčnost a nasávat tu krásnou energii. Mladý Viktor s chlapy otevírají právě spadlé koksové ořechy. Chutnají výborně. Jak by také ne, když jsou čerstvé. Musíme se ale vrátit do vesnice Hiteheu. Máme rezervovaný oběd. Vaří tu výborně a jen z místních surovin. Tedy kromě rýže. Ta se na Markézy dováží. Ale ryby, krevety, langusty, vepřové, kozí maso i kuřata jsou od místních rybářů a zemědělců. 

Markézy jsou opravdu jiné. Nenajdete tu takové pláže jakko na Bora Bora, nebo na Moorea, ale za to jsou divoké, bez zástavby. Markézané nechtějí turismus ve velkém. Nechtějí tu hotelové řetězce ani město plné turistických agentur. Lidé si tu váží své kultury a chtějí žít po osvém. A to je moc dobře. Doufám, že jim to v budoucnu vydrží a i nadále tu zůstane jediný hotel a pár malých pensionků. 

14. 5. 2019 - BORA - BORA 

Letos nebydlíme přímo nad vodou, ale v srdci Bora - Bora. Máme půjčená auta a proto budeme mít možnost, ostrov dokonale prozkoumat. Vydáváme se na výlet lodí po lagunách kolem ostrova. Hned na první zastávce  na šnorchlování, šnorchlujeme s hejnem černých ryb. Po chvíli připlouvají i žraloci černocípí a velcí žraloci citrnoví. 🦈🦈🦈🐟🐟🐟 Je opravdu zážitek je pozorovat. Na další zastávce šnorchlujeme s rejnoky a opět připlouvají žraloci černocípí. Na třetí zastávce šnorchlujeme v Coral Garden, kde jsou nejen barevné korály,ale také spousta rybiček a podvodní nápis Bora-Bora a obrovské srdce. Konají se tu podvodní svatby. Na poslední zastávce se vyloďujeme, procházíme, občerstvujeme se ovocem a místní průvodce Nari nám hraje moc pěkně na Ukulele. Šnorchlování se žraloky černocípými a citronovými na Bora Bora řadím mezi nejkrásnější místo, kde jsem kdy šnorchloval. 

Večer připravujeme večeři pro všechny z čerstvého tuňáka. Čerstvé ryby jsou opravdu kulinářský zážitek. 🍽🥗

Zítra letíme zpátky na Tahiti a pokračujeme na Markézy. 

13. 5. 2019 OSTROV RAIATEA- TAHA

Ráno začínáme okružní jízdou po ostrově Tahha. Nesmí chybět zastávka na nejlepší vanilkové plantáži a rumové destilerce. Dozvídáme se vše o složitém pěstování vanilky 🌱. Věděli jste třeba, že vyfermentované vanilkové lusky dostávají 2 týdny masáže ? 

Odpoledne nás Liuk a jeho táta odvážejí lodí na protější Motu, tropicky koralový písečný ostrov. Mez dvěma ostrůvky se v mělké vodě, plné barevných korálů a ryb tvoří proud, kterému se říká "Korálová řeka". Procházíme se po ostrůvku, korálů je všude spousty a že hrají všemi barvami o tropických rybách ani nemluvě. Proud nás pomalu unáší nádhernou tropickou zahradou. Je to paráda. Určitě za poslední dobu nejlepší ze šnorchlování. 

A zítra už nás čeká BORA BORA. 

11. 5. 2019 OSTROV HUAHINE

Jeden z nejhezčích ostrovů a místo, kam se rád vracím. Máme v programu poznávat ostrov, šnorchlovat se žraloky, připravovat pokrm poison crue 🍽🥥🐟, vázat parea a tančit tahitské tance.  

Jako první absolvujeme ve velkém proudu šnorchlování se žraloky černocípími.🦈 Proudy klem polynézských ostrovů jsou opravdu silné a korály hodně ostré, pokud Vás proud na ně odnese. Musíme si dávat velký pozor. Poté jedeme na farmu s perlami, kde se dozvídáme techniky pěstování perel. 

Oběd si dáváme na úžasném místě, médrá voda  palmy, pláž, stoly ve vodě a hlavně živá hudba a výborné jídlo. Přípravu národního jídla poison crue sledujeme z povzdálí. Tady chutná toto jídlo nejlépe, ale není se čemu divit, když je připraven z čerstvých surovin. Tuňák brázdil vody ještě včera odpoledne a kokos utrhli dnes ráno.  🥥🥥 

Po obědě učí místní průvodkyně, ženy vázat parea a pak i tančit. I my chlapi jsme museli jít na lekci tahitských tanců s naším kapitánem. Odpoledne už jen volno, kerý si každý ssráví po svém. Večer se přeouváme na další ostrovy.  Raitea a Tahaa. 

10. 5. 2019  OSTROV HUAHINE

Na ostrov Huahine jsme včera přeletěli letadlem. Po večeři všichni padli únavou. V noci pršelo, vypadla elektřina, ale jak to tak bývá, vše zlé je pro něco dobré. Když se vyjasnilo, obloha byla plná hvězd 🌟🌞💙 a mléčnou dráhu bylo vidět pouhým okem .Bydlíme v malém resortu, kde panuje klid a místňácká pohoda. Žádná formální atmosféra jako ve velkých resortech. Dokonce si nás tu z loňska pamatují a to proto, když jsme na terasu jednoho z apartmánů pozvali místní kapelu. Na to prý místní rádi vzpomínají. 👍

Dnes nás čeká výlet lodí.

8. 9. 2019 OSTROV MOOREA - výlet po ostrově

Ostrov Moorea ale není jen o moři. Je zde nádherná příroda a protože máme půjčená auta a trajekt máme naplánovaný až na odpoledne, máme v programu výlet po ostrově. Vyrážíme auty na obhlídku krásných míst. Prvně míříme po silnici na Routes des Ananas. Cesta vede kolem ananasové plantáže a pak se stáčí zpět k hlavni silnici a nahoru na vyhlídku Oponohu Valley. Tady přišla la osudová chyba. Za ananasovou plantáží jsme zahnuli špatně a rozbahněná cesta pro ofroadová auta nás zavedla dolů do údolí. Jen těžko jsme se dostávali zpět nahoru, ale zvládli jsme to :-) . U hotelu jsme ještě zvládli krátkou lekci padelboardu.  V podvečer se úspěšně přesouváme i s auty trajktem na zpět na Tahiti a na letiště. Odlétáme na ostrov Huahine. 

7. 5. 2019 - OSTROV MOOREA 

Tento ostrov je úžasný. Nádherné moře a naše luxusní ubytování přímo nad vodou je bezkonkurenční. Toto je opravdu zážitek a tak dnes nic neděláme, jen odpočíváme a sluníme se. Užíváme si jen ubytování a moře. 

6. 5. 2019 - TAHITI - PAPEETE

Na letišti si půjčujeme 2 minivany, se kterými se vydáváme na průzkum ostrova Tahiti. 
Tahiti nás vítá slunečným počasím, proto je naší první zastávkou pláž a koupání. Pokračujeme prohlídkou posvátné zdi Maraaea mirime na "Male Tahiti" Tahiti Iti. Moře je tu krásně čisté, turistů poskromnu. Za to místní jsou všude. Je neděle a tak se dělají po celém ostrově pikniky. Tahiti má atmosféru, jen mimo turistická místa. 

Na konci dne dojíždíme k vodopádu a mořskému gejzíru. Večer jsou všichni znaveni časovým posunem. Někteří usínají u jídla na trhu u tzv. RULETES, což jsou pojízdné stánky. Ryby tu mají opravdu nejlepší. Toto vřele doporučuji při návštěvě Tahiti nevynechat. Zítra odjíždíme na ostrov Moorea.