MEXIKO-GUATEMALA-BELIZE-březen 2019

13.03.2019

Na tomto zájezdu jsme toho viděli opravdu hodně a při šnorchlování v Belize jsme šnorchlovali i s kapustňákem. 

MEXIKO - CANCUN

Zájezd začíná v Mexickém Cancunu. Všichni dorazili v pořádku a po ranním vykopání v úžasném moři se můžeme přesunout do Belize. Čeká nás plno zážitků, mayské památky, úžasná příroda a dobré jídlo a pití. 

BELIZE - CAYE CAULKER

Celodenní cesta z mexického Cancunu do na belizsky ostrov Caye Caulker proběhla rychleji než jsme čekali. Dokonce i proces na hranicích trval nezvykle krátce. 

BELIZE - šnorchlování na korálovém útesu Hol Chan

Na ostrov Caye Caulker v Belize jezdíme za nejkrásnějším snorchlovanim v Karibiku.
Dnes jsme měli opravdu štěstí a viděli jsme kromě velkých ryb, rejnoku a žraloků i murenu, želvu a hlavně 3 metroveho kapustnaka, se kterým jsme snorchlovali. A nakonec ještě krokodýl na malé plazicce v mangrovech, jen kousek od hotelu. Naštěstí ne našeho.
 

BELIZE - úžasná mayská památka XUNANTUNICH

Nádherná ranní prohlídka mayske památky Xunantunich v Belize. Je dobré si přivstat a projít mayske středisko bez turistů. Paráda !!! Nedokážeme si představit, že bychom tuto památku absolvovali v davu turistů, kteří přijeli naštěstí až v době, kdy my jsme byli na odjezdu.  

GUTEMALA - největší mayská památka TIKAL 

Návštěva největší mayske památky v Guatemale. Odpolední a podvečerní prohlídka Tikalu s mayskym průvodcem Samuelem míva az mysticky podtext. A ne jinak tomu bylo i letos.
Nejkrásnější na celé návštěvě Tikalu je fakt, že v podvečer tu nejsou žádní turisté. Bylo to zase SUPER.
Gracias Samuel y bašta la proxima hermano. 

GUTEMALA - výšlap na sopku Pacaya 

Pacaya zase chrlí lávu. Výšlap na činnou sopku Pacaya. Před dveřmi lety jsme tu otevřeli jako první novou sopecnou pizzerii 🍕🍕 Tekoucí lavova řeka a noční výrony lávy jsme nečekali. Tohle byl opravdový zážitek!!!

GUATEMALA - koloniální ANTIGUA

Starobylá koloniální Antigua stojí za delší prohlídku. Město, kostely, trhy, kávová plantaz, čokoládová, nalestene autobusy nebo kávová plantaz. To vše a více je k vidění v tomto překrásném městě. 

GUATEMALA - jezero ATITLÁN

Z koloniálního města Antigua se presovame autobusem na jezero Atitlan. Alexander Von Humboldt při své cestě Latinskou Amerikou napsal, že jezero Atitlan je nejkrásnějším jezerem světa.
Nevím jestli nejkrásnějším, ale hezky tu opravdu je. Nejvíce se mi líbí fakt, že v dnešním globalizovanem světě se místní lidé stále drzi svých tradic a zvyku. A nedělají to jen kvůli turistům. V malých městečkach okolo Atitlan se misi staré s novým. Potkáte tu lidi v tradičních oblecenich, kteří chodí denně do kostela, perou prádlo u jezera, myji se v něm, chytají ryby a pak vytáhnou z pod sukně nejnovější Samsung.
Mnoho lidí v Santiago de Atitlan uctiva svého buzka Maximona. O jeho dřevěnou sochu se stará 12 rodin, tzv. Cofradias. Každý rok je Maximona u jiné rodiny. Mít v ročním držení dřevěnou sošku je velká pocta a rodině Maximon přinese spoustu peněz. Lidé si k Maximonovi chodí skrze samana pro rady, léčí se tu nebo si nechají jen požehná. A za to se platí. I my jako turisté musíme za návštěvu u dřevěné sošky platit. Maximon má rád rum Quetzalteca a cigarety. Šaman přijímá naše dary a s dřevěným Maximonem rozmlouva o naší cestě. Dostáváme požehnání. Maximon zase rum a zapalenou cigaretu. Zvláštní svět. Ale tady kolem jezera Atitlan mu lidé věří. A i když mají jen málo nebo skoro vůbec nic, vypadají šťastne. 

MEXIKO - SAN CRISTOBAL a okolí

Z Guatemaly se dlouhým přesunem presovame do Mexika. Po celodenním přejezdu od jezera Atitlan do města San Cristobal de Las Casas všem pořádně vyhladlo, a tak se hned po příjezdu vydáváme na jídlo do tradiční mexické restaurace La Lupe.
Druhý den odjíždíme do nedalekého města San Juan de Chamula, kde stoji netradiční maysky kostel. Španělé při kolonizaci Mexika postavili křesťanský kostel na velmi významném rituální mayskem miste. Stával tu maysky chrám, kteří Kolonizatori zborili a postavili kostel, tak jak se tomu stávalo po celé mayske říši. V druhé polovině 19. století, v době kdy Španělsko přicházeli o svá velká území ve Střední a Jižní Americe, v době kdy se španělské Imperium rozpadlo, si jeden z mayskych kmenů zabral kostel zpět.
Budova kostela jako taková zůstala, ale interiér se změnil. Nejsou tu lavice, není tu hlavní oltář ani varhany. Dlazdena podlaha kostela je pokryta čerstvým jehličí. Mění se každý týden. Na podlaze místní Mayove vykonávají obřady. Nesmí se tu fotit ani natáčet. Atmosféra uvnitř kostela je zvlastni. Tisíce zapalenych svicek a desítky lidí vykonávající obřady.
Kvůli hygieně se dnes nesmí obětní slepice podrezavat. Šaman ji jen zákoutí krkem a krev nahradí Coca Colou. Obřadní palenku nevyleje na zem ale do sebe. Těchto obřadu jsme nedílnou součástí.
V samotném San Cristobal de Las Casas mají nádherné a zajímavé trhy. Po prohlídce trhu nesmí chybět grilované kuřátko a návštěva restaurace a barů Revolution. 

MEXIKO - mayské středisko Toniná a koupání na aqua azul

Cestu ze San Cristobal do Palenque se vždy zastavuje na málo navštěvované mayske památce Tonina. Vyšplhat na 74 m vysokou pyramidu a rozhlédnout se po okolí je opravdu zážitek. A turisté? Nikde. Cele mayske středisko máme sami pro sebe.
Krajem retarderu, zatáček a vymolu se km po kilometrů presovame směr Palenque. Po dvou hodinách stavíme na kaskadach Agua Azul. Je vedro a tak se koupání v průzračné vodě a studené pivo hodí. Před Palenque se stíhám ještě podívat na 25 m vysoký vodopád Misol Ha. A pak už rychle do El Panchanu na jídlo. Vaří tu výborně a večer hraje hudba. Ale tu už většina účastníků neslyší. 

MEXICO - ECO park Aluxes

V mexickem státě Chiapas obdivujeme nejen mayske památky, džungli, vodopády a kaskady, ale také zvířata. V Eco parku Aluxes můžete zblízka vidět jaguara, krokodyly, opice a hady, ale také tapira. 

MEXIKO - Chichen Itzá, mayské středisko Coba

Zájezd Mexiko, Guatemala, Belize "Nejen po mayske stopě" se pomalu blíží ke svému konci.
Včera večer jsme na vstivili maskou památku a novodobý div světa Chichen Itza. Večerní prohlídku jsme zvládli bez turistů. Přes den se v posledních letech na Chichen Itza nedá procházet. Davy turistů a neunavni prodejci suvenýrů mne vždy odradí od prohlídky. Večer nás v celém středisku byla sotva stovka. Nasvícení hřiště na hru Pok Ta Pok, chrámy Bojovníků a Tisíce sloupu a samotná Kukulkanova pyramida dodávají místu mystickou až posvátnou atmosféru. Vždyť právě tady se maska elita naposledy pokusila ovládat masy lidi. Z petenskeho pralesa, kde maska střediska zanikla díky suchu a prelidneni přišli sem, kde našli posvátné cenotes. Přinesli si s sebou znalosti z architektury, astronomie i vedení války. Staré Chichen Itza, které bylo také impozantní, přestavěl na Nové, více okazale.
Večerní promítání mayske ho příběhu na Kukulkanova pyramid nemá chybu, a i když jsem ho viděl mockrát, vždy mne nadchne a potěší. Přesto všechno v posledních letech nemá Chichen Itza atmosféru a je to taková maska továrna na turisty. Jsem moc rád, že jezdíme i na jiná místa.
Dnes ráno navštěvujeme maskou památku Coba. 8 cykloryksaku nás závaží rovnou k velké pyramide, na kterou se dá narodil od Chichen Itza vylézt. Je odtud krásný výhled na yukatanskou rovinu. A z pyramidy rovnou do Cancunu na pláž. Užít si moře a sluníčka. Teploty dnes atakuji 40°C. Tak huraaa do vody.

Právě skončil zájezd Mexiko, Belize, Guatemala. Po včerejším koupáním v krásném karibském moři, posledních nákupech a rozluckovem večírku se dnes většina účastníků zájezdu vrací domů. Prejemny příjemný let a návrat do práce.
Mockrát všem děkujeme za důvěru vydat se s námi za opravdovými zážitky.