KOLUMBIE - EKVÁDOR - GALAPÁGY březen 2019

25.03.2019

Zápisky z poznávacího zájezdu. Opravdové zážitky, březen 2019. 

KOLUMBIE - trek VALLE DE COCORA

Po nocnim prijezdu do Salenta a ranni prochazce po meste, najimame 2 dzipe a jedeme do Valle de Cocora, kde nas ceka trek. Chlapi si konecne plni svuj sen, a do Cocory jedou na zadni stupacce narazniku jako popelari. Tyden tu prselo, dnes je krasne. Zatim. Trek dnes vedu opacnym smerem. Nejdrive udolim palem, po te sestup dolu a nakonec kolem reky Quindio pres mustky a dzungli zpet do Cocory.
Nejkrasnejsi casti okruhu jsou dve. Vyhlidka s palmami de cera a cesticka kolem reky. Na vyhlidce chvile relaxujeme. Je tu uzasny vyhled a z mista sala energie. Pak prichazi dest. Jeste stihame vse nafotit. Vystup na Finku La Montana je uz v desti. A prsi docela dost. Nahore se nekteri lide rozhoduji vratit zpet po stejne ceste. Coz je dobre. Zbytek okruh je sestup dolu, plny kluzkeho terenu, kameni a tekouci vody. Ani u reky to neni lepsi. Blato a kluzko. I tak se nam tu libi. V dzungli dest tolik nevadi. A zelena je tu opravdu zelena. Podel reky, pres mustky a nakonec pres pole a jsme na konci treku, kde se ve stejny moment setkavame s ostatnimi. Super, nikdo se neztratil, ani nezranil 😀👍. Na parkovisti najimame dzipy a vracime se zpet do Salenta. Zitra nas ceka posledni den. 

KOLUMBIE - SALENTO

Z Ekvadoru letime zpet do Kolumbie. Let z Quita do Bogoty je zpozden o 6 hod. To nam prinasi mensi komplikace s dopravou. Ridic Andre na nas ceka na letisti. Tady v Kolumbii neni nic problem. Andre i Juan Carlos hazeji usmevy, jako ze o nic nejde 😀👍.
Do mestecka Salento prijizdime v pul druhe rano. Vecerni prochazka po male promenade jiz nebudeme.
Rano si muzeme prispat, presto vetsina lidi vstava brzy a vyrazi na prvni pruzkum. Krasne kolonialni mestecko rano zacina ozivat. Oteviraji se prvni obchudky, restaurace kde podavaji snidani a na na namesti dorazily prvni dzipy willis, kteri tu zajistuji dopravu mezi vesnicemi. My odjizdime smer udoli Cocora. 

GALAPÁGY - OSTROV SANTA FE

Na poslední výlet na Galapagach míříme na ostrov Santa Fe. Ještě před tím zastavujeme na jedné z nejkrásnějších pláží, na Playa Escondina, kde se koupeme a procházíme po pláži.
U ostrova Santa Fe jdeme do vody společně s průvodcem Bismarcem. Hledáme velké ryby, rejnoky a žraloky. Po chvíli pozorujeme velké hejno ryb. Jsou mezi nimi i velké ryby. Snorchlujeme dlouho a když už chceme jít z vody, zahledne průvodce šest lachtanu. Vetsina lidi již vylezli z vody na lod. Zbytek co jsme zůstali následuje Bismarca směrem k pobřeží. Tady se odehrává neskutečne divadlo. Spíše cirkus než divadlo, protože lachtani si hrají, a chtějí si hrát i s námi. Zajímáme je. Je to krása, je to nádhera, když máte lachtany pod sebou, nad sebou i těsně před obličejem. Nejkrásnější ovšem je když se vám dívá do očí.
Vracíme se na lod za zbytkem skupiny. Tuhle podívanou nemůžou vynechat. Průvodce volá na kapitána, ten dává pokyn pilotovi na clunu a zbytek skupiny vyrazí také za lachtany. Tohle jistě patří k opravdovým zážitkům z Galapagy.
Při druhém snorchlovanim snorchlujeme kolem útesu a skalnateho ostruvku v hluboké vodě. Je plankton, ale i tak je viditelnost 20 m. Žraloky nevidíme 🦈. Ale i tak je to pěkné snorchlovanim.
Při zpáteční cestě nahazuji kluci prut. Pokoušíme se chytit tuňáka. Po 20 min zasek. Beru si prut do ruky. Tahám a navijim jako divy. Prut je prohnuty, jde to ztěžka. Musí to být něco velkého, tak 25 kg, říká kapitán. Navijim jako blázen, už nemůžu, když v tom tah ještě více ztuhne. Motej, Motej křičí kapitán. Jenže já jsem zaprenej o nohy, prut proveseny a vlasec jako by se o něco zachytil. Tam je snad žralok, dělám si legraci z kapitána. V tom pnutí z ničeho nic povolí. Začnu znovu rychle navijet. Navijim co můžu. Ryba už je vidět na hladině. Je vyřízená, už nebojuje. Až těsně u lodi vidíme, že je jí jen polovina. Půlku sežral žralok. Ten zasek byl žralok. Chvíli jsem to tahal i se zralokem. Síla. Vydáváme prekouslou rybu na palubu. Je to wahoo. 18 kg jsem tu chytil před 4 mi lety. Teď to mohl být ještě větší kousek kdyby mi půlku nesezral žralok. I tak má dobrých 10 kg. Posádka lodi hned připravuje čerstvé sashimi. Kousek mi i daruji. Dnes večer ho připravím skupině na hotelu. Sojovku vozím vždy s sebou. Na Galapagach člověk nikdy neví 😀🐟🦈

GALAPÁGY - výlet lodí na Bartolomé

Vylet lodi na ostrov Bartoloměj začíná již v 6 hod ráno. Nejdříve musíme přejet celý ostrov Santa Cruz autobusem. Loď Espanola I na nás čeká v kanálu Itabaca. Na lidi máme snídani. Je brzy ráno, je zataženo a vlní jsou větší než obvykle. Čeká nás 4 hodinová plavba. Po cestě se počasí vyjasnuje. Vlnou jsou pořád velké a s lodi to houpe. Některým lidem i mně je z toho houpání špatně.
Po cestě jsme rozmístění po celé lodi. Někdo je nahoře s kapitánem, někdo v zadu a jiné vpředu na přídi. Cestou zahledneme mantu a ploutev žraloka.
U ostrova Bartoloměj presedame z lodi na člun a necháváme se preves na ostrov. Průvodce Marlon vede dnešní prohlídku ostrova. Dozvídáme se zajímavé věci o vzniku galapazskych ostrovů. Po dřevěných schodech stoupáme na vrchol vyhasle sopky. Je odtud nádherný výhled na malý ostrov Bartolome i na vetsi ostrov Santiago.
Po sestupu dolů a návratu na loď jdeme s průvodcem snorchlovat. Plaveme podél útesu, kde hledáme ryby a žraloka. Vidíme lachtanu a různé barevné menší ryby. Také endemickou hvězdici galapazskou. Žraloka belocipeho nakonec vidí Aleš s Ivanku, kteri snorchluji jen podél pláže. Ze 2 m velkého žraloka mají respekt.
Na lodi je jako vždy připraven oběd. Dnes máme tuňáka s rýži, s bramborovým a zeleným salátem a, se zeleninovou omáčkou. Zvláštní to kombinace, která ovšem chutná výborně. Anebo jsme měli po snorchlovanim hlad?
Večer v restauraci na ulici slavíme narozeniny Ivanky Prokesove.
Zítra jedeme snorchlovat s lachtany na ostrov Santa Fe

GALAPÁGY - ostrůvek MOSQUIERA

Mezi Nejkrásnějším výlety na Galapagach patří zastávka na ostrůvku Mosquiera. Můžete si tu totiž zasnorchlovat s mláďaty lachtanu.
Mali lachtanci jsou hravi a ve vodě vás nenechají chvíli na pokoji. Nebezpeční ale nejsou. Tak jako tak je dobře dodržovat správnou vzdálenost. I když ne vždy to lze. 

GALAPÁGY - 2. den - ostrov Seymon Norte

Na ostrov Seymou Norte jezdíme za pozorováním tereju modronohych, fregatek a leguanu galapazskych.
Terejove modronozi a fregatky se v tomto období namlouvaji a sedí na vejcich.
Na Galapagach je úžasné, že se ke zvířatům přiblížite do těsně blízkosti. Člověka tu zvirata nepovažuji za predátora a tak se nebojí. Nepotřebujete žádné teleskopy ani Mega objektivy, vše si nafotit z blízka. 

GALAPÁGY - 1. den

První hodiny pobytu na Galapagach.
Dnes jsme neměli žádný výlet. Hned po příletu, přejezdime z ostrova Baltra na ostrov Santa Cruz. Rychle se ubytovat a hurá pěšky na pláž Tortuga Bay. Tuhle pláž a místo miluji. Nejkrásnější je malá laguna na konci pláže. Většinou tu vídáme žraloky galapazske a ne jinak tomu bylo i teď. V mořském příboj se nechávají unášet až na měl inu, kde loví malé rybky. V okolí mangrovych korenu jsou k vidění leguani mořští. V jejich korunách hnízdí pelikán. Po běhu na pláž a zpátky, rychle sprše míříme celá skupina na večeře. Po celém dní pořádně vyhladlo. Kam jinam než na večerní ulici a trh s rybami a mořskými plody. Výběr je tu veliký. Vše čerstvé, od krevet, tuňáka, přes ryby až po langusty. Na grilu, na kokosu nebo na česneku. Tady nám vždy chutná.
Po cestě z večeře do hotelu se zastavujeme v přístavu. Je tu živo. A není to kvůli lidem nebo turistům. Večer tu na lavickach polehavaji lachtani. Ve vodě se hemží žraloci, rejnoci a lachtani.
A to jsme tu pár hodin.
Zítra už se těšíme na snorchlovanim s lachtanami. 

EKVÁDOR - QUITO - MITAD DEL MUNDO

Z kolumbijske Bogoty se večerním letem presovame do ekvadorskeho Quita.
Druhý den ráno odjíždíme rovnou na rovnik. Quito je úplně jiné město než Bogota. Je tu více cítit andsky indiánský vliv. Na rovníku nejdříve navštěvujeme rovnik vytyceny GPS. Na tomto turistickém místě si můžete vyzkoušet postavit vajíčko na hřebík, vylevat vodu z lavoru na jižní i severní polokouli a ještě jine blbosti 😀. Náš ale více zajímá starý rovnik, místo vytyceny francouzskou geodetickou expedici vedenou Charlese Marie de Condominiem. Tato expedice vytycila rovnik již v roce 1736. Bez GPS a jiných technických vymoženosti dnešní doby minuli rovnik jen o 240 m.
Naše ekvadorskeho zastavení pokračuje na trzích v Otavalo, kde obedvame v místním bistro specialitu Fritada jen za 3,5 USD. Levné, výborné a rychle podávané jídlo. A nakonec nesmí chybět město Cotacachi a obudky s koženými výrobky. Tady pokaždé propadne nákupní horečka.
Ekvádor je nádherná země. Velmi rozmanitá, kdy za jeden den můžete z amazonske džungle dojet přes Andy ke krásným plážim na pacifickem pobřeží. Mají tu výbornou čokoládu a espreso a nejkrásnější grafity. Lidé jsou milý, prodejci se nevnucuji. Celkově tu zase vládne pohoda. A turisté v tomto období? Minimum.
Zitra ráno odlétám na Galapagy. Všichni už se moc těší. Tak hned zítra podáme první zprávu z ostrovů, kde se zvířata člověka nebojí. A to je unikát. 

KOLUMBIE - BOGOTA - muzeum zlata

Zatímco včera v Bogote lilo jako z konve, tak dnes od rána nádherný slunečný den.
Lanovkou jsme vyjeli na horu Monserat, rozhlédl se po okolí a dali si čaj z koky.
V poledne jsme zamířili do Nejkrásnějšího muzea zlata "Museo del Oro". Jsem tu po jedenácté, ale vždy je na co se dívat, a pokaždé se dozvím něco nového. Obdivuji předkolumbovskou kulturu Moisca a jejich výrobky a předměty ze zlata. Vůbec celá kultura Muisca byla úžasná. 

KOLUMBIE - slaňování vodopádu

Slanovani vodpodu Juan Curi, vždy opravdový zážitek.
Včera nám Slanovani 75 m vysokeho vodopádů nevyšlo. Po nočním vydaném dešti nebylo možné vodopád slanovat.
Dnes ráno vstáváme za sluníčka. Je jasné, že dnes to vyjde. Po snídani sjíždíme dolu do San Gil a podél řeky pokračujeme cestou až k vodopádů Juan Curi. Výšlap nahoru je dne velmi náročný. Je dusno, a v tropické vegetací a za vysoké vlhkosti se těžko šlape vzhůru.
Nahoře mezi kaskadou, která má 205 m, je většině lidí uzko. Poprvé v životě je čeká slanit vodopád, a k tomu ještě takto vysoký. A aby toho nebylo málo, tak dnes protéká nejvíce vody, co jsme tu kdy za posledních 5 let zažili.
A i přesto, že nemáme zrovna nejmladší osazenstvo zájezdu, všichni slanuji na výbornou a bez větších potíží. Opravdu jdou dolů všichni super.
Pokaždé cítím za všechny velkou zodpovědnost, a proto jsem vždy moc rád, když se dole potkávám s ostatními a s úsměvy na tvářích. 

KOLUMBIE - SAN GILL - outdoorový den

Do San Gilu jezdíme na outdoorový den. A ten se dneska moc povedl. I když v noci pořádně pršelo a s dnešními aktivitami to vypadalo dost bledě, nakonec vysvitlo sluníčko, vody v řece Rio Fonce bylo dostatek a vítr na paraglide také foukal. Hlavně že celý den nepršelo.
Po vydaném nočním dešti se řeka Rio Fonce rozvodnila a připravila pro nás pěkně splazy a pereje.
Na kopci za San Gil že začátku foukal lehký vítr, a tak lehké váhy mohly vystoupat s instruktorem na paraglide do výšek a užít si let a výhled na kaňon Chicamocha i okolí. My těžší váhy jsme se dnes bohužel nedockaly. Přestalo dostatečně foukat. Tak snad zítra. Jinak ale krásný den v Kolumbii a regionu Santander, v kraji outdoorových sportu. 

KOLUMBIE -FINKA BBUENOS AIRES

Setkání s Fany na fince Buenos Aires nedaleko města Barichara v Kolumbii.
Paní Fany opět nezklamala a připravila pro nás výbornou kolumbijskou večeři a snídani. Mockrát děkujeme.
Pobyt na fince je vždy největším relaxem na této cestě. Vládne tu neskutečná pohoda. 

KOLUMBIE - Villa de Leyva -finka Buenos Aires

Včera večer pěkně začal zájezd Kolumbie, Ekvádor, Galapagy. 8 lidem nedorazilo zavazadlo. Problém? Ano. Ale vyrovname se s tím. Člověk zjistí, že na cesty potřebuje úplně minimum. Důležitější jsou zážitky a pohoda z cestování.
Na oběd se zastavujeme ve Villa de Leyva. V jednom z nejkrásnějších městeček v Kolumbii. Obedvame zebirka, vepřové vypecky, placky arepas, banánový patakon a k tomu kolumbijske pivo. Panuje tu klid a pohoda. Turisté zatím nikde. Velka Fiesta propukne až o víkendu.
Pokračujeme v cestě skrze pohoří Cordillera Oriantal a probijime se km po km do regionu Santander, kde na nás na Fince Buenos Aires čeká Fany a výborná večeře. 

KOLUMBIE - BOGOTÁ

Z mexického Cancunu do kolumbijske Bogoty. To je Teda skok, a nejen v počasí.
V centru města je živo. Mezi tím, co čekáme na skupinu, co dorazí dnes večer, toulame se po městě a ochutnavame dobroty ve stáncích na pěší zóně.
Za chvíli jedu pro lidi na letiště Eldorado a začne zájezd Kolumbie, Ekvádor a Galapagy.
Hned ráno odjíždíme do Villa de Leyva a pak hned na Finka Buenos Aires. Už se moc těšíme Fany