ARGENTINA - CHILE - VELIKONOČNÍ OSTROV 2019

09.04.2019

Zápisky z poznávacího zájezdu 8. 4. - 24. 4. 2019. Za tuhle nádheru sem do argentinské Patagonie stoji za to dojet.

ARGENTINA - PATAGONIE

Za tuhle nádheru sem do argentinské Patagonie stoji za to dojet. Osobně si myslím, ze ledovec Perito Moreno patři mezi 7 přírodních divů světa. I když tam není zařazen. A pokud chytnete tak krasný a slunečný den jako my, je zážitek o to lepší.
Po dlouhé době ráno vyjíždíme až v 9.00 hod. Po cestě nám průvodkyně Roxana vvypráví o Patagonii, jezeru Argentino i o samotném ledovci Perito Moreno. U jezera také děláme první zastávku. Cesta do parku ubíhá rychle. Platíme vstupné a za další malou chvilku stojíme na první vyhlídce na ledovec. Uchvatná podzimní scenerie s červeně a žlutě zabarveným bukovým porostem společně se zasněženými vrcholky And a namodralým ledovcem dávají vyniknout barvám a přírodě samotné.
Nejdříve jdeme na lávky. Svítí sluníčko. Ledovec je krásně namodralý. Perito Morreno je nejrychleji se pohybujicím se ledovcem. Pohyb 2 m za den je způsoben podnebím a místními podmínkami. Díky tomu pozorujeme odpadajíci bloky ledu.
Je tady tak krásně, že se člověku odtud ani nechce. Děkujeme za nádherný den.  
Po návratu do El Calafate nesmí chybět argentinský steak. Zítra odjíždíme do Ushuaii. 

Po obědě jedeme lodi na druhou stranu jezera Argentino. Tady začíná minitrekink po ledovci. S průvodcem jdeme nejdříve kolem jezera a pak rovnou před ledovec, kde si nasazujeme mačky. Cvičné kolečko s mačkami na nohou a pak rovnou na ledovec. To nejhezčí z Perito Moreto je právě trek na ledovci. Blíž už být nemůžete. Stoupáme nahoru odkud je nejkrásnější výhled. Pořád je krásně a ledovec odráží různé odstíny modré. Na konci treku nesmí chybět whisky on the rock.

CHILE - TORRES DEL PAINE

Letošní cestu po Chile, Argentině a Vel. ostrove si obohacujeme o návštěvu nejnavštěvovanějšího chilského parku Torres del Paine. Do teto části chilské Patagonie přelétáme ze Santiaga de Chile do Punta Arenas, kde na náš čeká autobus. V krásném a stylovém hotelu Ovejero Patagonico trávíme zbytek dne, mimo jiné i degustačním menu při večeři.
Brzy ráno, ještě za tmy odjíždíme k branám parku. Bohužel dnes prší. Ale tak to tady na chilské straně Patagonie je. Na Pacifickém pobřeží velmi často prší.
Po zaplaceni vstupu vjiždíme na první vyhlídky a jdeme také kratší trek kolem jezera a ledovce Gray. Na plazi vane vítr 90 km/hod.. Vytrvalý déšť ne a ne ustat.
Na další vyhlídce směrem na horu Grand Paine pršet přestává. Vítr fouká i u vodopádu.

Patagonská krajina je nádherná, ale drsná. Po cestě vidíme kondory, pštrosy, nandu a guanaka, jež jsou jedni ze čtyř velbloudovitých zvířat žijících na území J. Ameriky.


Na poslední zastávce tajně doufáme, že déšť ustane a my uvidíme Torres, nebo-li skalní věže. Pršet nepřestává, naopak. Dnes věže neuvidíme. Autobusem míříme k argentinské hranici. Přechod přes hranice je neobvykle rychlý. Za další 4 hod jsme na hotelu v El Calafate. Hned po příjezdu jedeme na první argentinský steak a těšíme se na ranní návštěvu ledovce Perito Morreno. 

VELIKONOČNÍ OSTROV

Co me fascinuje na Velikonocnim ostrove? Svoboda, kone zijici volne v prirode, neni preplneno turisty, davna kultura ostrova Rapa Nui a somozrejme jidlo.
Treti den na Vel. ostrove se schazime cely motogang na plazi Anakena, abychom dalw pokracovali na plaz Ovahe. Mala plaz skryta mezi utesy nadchne kazdeho.
Pokracujeme cestou na Ahu Akivi, coz jsou jedine sochy moai, ktere se divaji smerem k oceanu. Asi to bude tim, ze nelezi v zatokach nebo v blizkosti more, tak jako zbytek, ale ze se nachazeji uprostred ostrova.
K jeskynim Ana Te Pau a Ana Kakenga musime dojit mensi hodinovou prochazkou. Pruchod lavovymi tunely jeskyne Te Pau a cyhled z prirodniho "okna" smerem na ocean a na utes jeskyne Kakenga stoji za to, se chvilku potrapit a pesky na mista dojit.
To nejlepsi nakonec. Nejkrasnejsi vyhled na ostrov, ktery dava uceleny prehled o ostrove a posvatnych mistech, najdete kde jinde nez v posvatne vesnici Orongo. Vyhled na nekonecny ocean z tohoto mista teprve ted pripomina na jak odlehlem miste na zemi prave jsme.
Rano jsem dojel na trh pro cerstveho tunaka. Rybari prave prijeli z rybolovu. Nejmensi tunak mel 40 kg a udrzet ho v rukach nebylo nic lehkeho. Z tohoto tunaka jsem nechal uriznout dve petikilove podkovy. To nejlepsi ze stredu. Vecer jsme pak s Janickou Zarskou a pani domaci pripravili v hotelove kuchyni tunakove hody. Ceviche, sashimi i tatarak 🍣 a jeste avokado s capari 🥑. Vse neuveritelne cerstve a chutne.
Pobyt na Velikonocnim ostrove skoncil. Zpravu pisu jiz z chilske Patagonie nedaleko Torres del Paine, kam se chystame zitra. Nahoda, osud? Proste jsme tady. Ale o ceste z tepla do zimy i o tom, jak bylo v NP Torres del Paine napisu zitra 

VELIKONOČNÍ OSTROV

Rano zaciname na plazi Anakena, jak jinak. Jednak je to jedina velka plaz na ostrove, a pak tu po ranu neni vubec nikdo. Celou plaz mame pro sebe.
Za poznanim soch moai vyrazime nejdrive na Tongariki. Stoji tu celkem 15 soch na krasnem miste mezi zatokou a lomem Rano Raraku. Sochy jsou kazda jina, velikost, vaha, zpracovani. Jako by tu stalo 15 zkamenelych lidi.
Nedaleko Tongariki lezi lom Rano Raraku. Lom je "porodnici" pro sochy moai. Vsechny sochy na ostrove byly vytesany prave tady. A ze jich neni malo. Celkem jich tu v lomu a na ostrove lezi nebo stoji na 800 kusu. Nektre jeste nebyly odseknuty ze skalniho bloku. Jine zase stoji po pas zasypany a dalsi jsou roztrouseny smerem k pobrezi. Problemem davne civilizace nebylo samotne zhotoveni soch, ale jejich doprava namisto. A prave k tomuto se vaze mnoho teorii. Zatim vsak nikdo poradne nevysvetlil, jak se nekolika tunove sochy dostali na plosiny Ahu, ktete jsou rozmisteny po celem ostrove.
Odpoledne se jeste zastavujeme na Vinapu. Tady muzete videt obradni plosiny Ahu zhotovene ve stylu Tiwanaco. Stejny stavebni styl jako v Bolivii a v Peru. Dlouhy den na Rapa Nui, tak se Vel. ostrov doopravdy jmenuje, zakoncujeme na hudebni a kulturni show Kari Kari. 

ARGENTINA - SANTIAGO - VALPARAISO

Zacal zajezd Chile, Argentina, Velikonocni ostrov. Hned po priletu na letiste v Santiagu nastupujeme do autobusu, ktery nas zaveze do nedalekeho mesta Valparaiso. Cestou zastavujeme v jednom z vinarstvi a kuoujeme 14 lahvi vina a sklenicky. V autobuse probiha degustace. Bila, ruzova i cervena chilska vina a vsechna az na jedno jsou dobra.
Ve Valparaiso nas Robin vyvazi na vyhlidku Mayo nas mestem. Dolu sjizdime Excesorem - starou lanovou drahou. V pristavu si pronajimame lodicku a projizdine zatoku. Od mistnihi pruvodce se dozvidame spousty informaci. Projizdime kolem sucheho doku, lachtanu a nejvetsi chilske kontajnerove lodi.
V restauraci Castillo mame vyborny obed. Jako predkrm Ceviche, na ty nikdy nic nema. Po obede se jdeme koupat do studeneho pacifickeho oceanu. Jsou velke vlny a silny priboj. Po dlouhem letu z Evrop a celem dni ve Valparaiso se konecne dostavame do hotelu. Po hamburgru chicharon v peruanske restauraci jdeme unaveni spat. Rano vstavame brzy a odletame na Vel. Ostrov